Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Starostwa Powiatowego w Myśliborzu

Wyszukiwanie zaawansowane

Tagi

603/2012 w sprawie kosztów wprowadzenia e-dzienników w szkołach ponadgimnazjalnych - kontynuacja interpelacji

Zgłoszona  przez Panią Danutę Patkowską interpelacja na XXXI sesji Rady Powiatu w Myśliborzu z dnia 19 grudnia 2012 r.

 

w sprawie kosztów wprowadzenia e-dzienników w szkołach ponadgimnazjalnych - kontynuacja interpelacji

 

Treść zapytania: Organ prowadzący, czyli Starostwo Powiatowe podjęło decyzję o  wprowadzeniu Firmy Librus  i słynnego e-dziennika. Na poprzedniej sesji pytałam o koszt i odpłatność lecz nie pojawiła się pozycja dotycząca płatności rodziców w powiązaniu z ubezpieczeniem. Taki danych do końca nie otrzymałam. Jak to się ma do informacji, która się pojawiła na stronie MEN, że pobieranie opłat od rodziców za dostęp do e-dziennika jest niezgodne z prawem? Kto będzie ponosił za to odpowiedzialność? Przypominam, że to Dyrektorzy podpisali takie umowy z firmą, a w ramach e-dziennika, odpowiedzialności i odpłatności rodziców MEN stoi na stanowisku, że dostęp do informacji o swoich dzieciach ma być nieodpłatny. Cała struktura funkcjonowania tego programu opiera się o to, że organ prowadzący tak naprawdę niby nic nie kosztuje lecz cały sprzęt, sieć itd. a rodzice składają się na to, że pozyskają informacje o swoich dzieciach.  Jakie są dodatkowe koszty i co dalej po zapoznaniu się ze stanowiskiem MEN?

 

 

 

Treść udzielonej odpowiedzi na sesji:

Decyzje o wyborze ubezpieczyciela w poszczególnych szkołach podejmowane są przez Rady Rodziców.

W trzech placówkach (Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Dębnie, Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Myśliborzu, Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Barlinku) rodzice podjęli decyzję o wyborze oferty ubezpieczenia dzieci nie powiązanej z dostępem do e-dziennika. W dwóch placówkach Rada Rodziców zdecydowała, że najkorzystniejsza jest oferta powiązana z dostępem do dziennika elektronicznego (Zespół Szkół w Myśliborzu, Zespół Szkół w Smolnicy).

Zgodnie z opinią Grzegorza Żurawskiego - rzecznika Ministra Edukacji Narodowej Dyrektorzy pobierający od rodziców pieniądze za dostęp do e-dziennika nie łamią prawa, o ile spełnili dwa warunki. Po pierwsze, dziennik jest prowadzony z pieniędzy organu prowadzącego, a rodzice zdecydowali się dopłacić tylko za jakieś dodatkowe funkcjonalności tego oprogramowania. Po drugie, rodzice nie mogą sami dokonywać opłat z tego tytułu firmie sprzedającej e-dziennik.

Natomiast Pani Joanna Berdzik – podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej stoi na stanowisku, że rodzice mają prawo do bezpłatnego wglądu do dokumentacji przebiegu nauczania, w tym do e-dzienników, w zakresie dotyczącym ich dzieci. W swoim wywodzie podkreśla także, że zgodnie z obowiązującym prawem (§ 20a ust. 2 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 19 lutego 2002 roku w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji prowadzenie dziennika odbywa się za zgodą organu prowadzącego. Czyli dotyczy to sytuacji, w której rezygnuje się z wersji papierowej na rzecz wersji elektronicznej dokumentacji przebiegu nauczania.

W naszym przypadku organ prowadzący nie podjął decyzji o prowadzeniu dokumentacji wyłącznie w formie elektronicznej, ale wprowadził oprócz wersji tradycyjnej-papierowej, również wersję elektroniczną. W związku z tym rodzice mają bezpłatny dostęp do wyników nauczania i frekwencji swoich dzieci w postaci wglądu do dziennika papierowego.


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Dagmara Gembiak

Data wytworzenia:
15 sty 2013

Osoba dodająca informacje

Marek Sobiegraj

Data publikacji:
26 maj 2022, godz. 12:21

Osoba aktualizująca informacje

Marek Sobiegraj

Data aktualizacji:
20 lut 2013, godz. 11:19