herb BIP - Starostwo Powiatowe w Myśliborzu

www.powiatmysliborski.pl

828/2013 w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Szpitala w Dębnie

Zgłoszona przez Pana Wojciecha Wojtkiewiczainterpelacja na XLI sesji Rady Powiatu w Myśliborzu dnia 29 października 2013r.

 

w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Szpitala w Dębnie:

 

Treść zapytania:

 

Zaczął temat radny Tadeusz Maćkała, a dotyczy to skarga z dnia 11.03.2013r. zaadresowanej do ówczesnej Przewodniczącej Rady - Alicji Prill, Powiat Myśliborski, Wspólnik Spółki w Dębnie. W ostatnim zadaniu tego pisma jest zapis, że pismo o podobnej treści skierowano do Prezesa Szpitala w Dębnie.  Ówczesna Przewodnicząca przekazała skargę do Prezesa Spółki w Dębnie celem rozpatrzenia z prośbą o informację. Z akt sprawy wynika, że Prezes Szpitala nie odpowiedział w ciągu miesiąca na zarzuty. W międzyczasie zmienił się Przewodniczący Rady. Dnia 15.04.br. wpłynęła do Rady Powiatu w Myśliborzu kolejna skarga i znowu przekazano ją do rozpatrzenia dla innego organu, w tym przypadku dla Zarządu. Dodatkowo poinformowano skarżącą, że może się zwrócić do Rzecznika Praw Pacjenta. Nie wszystko da się zrobić w taki sposób. Kontrola z Urzędu Wojewódzkiego wykazała pewne nieprawidłowości w zakresie rozpatrywania skarg.

Na sesji obecna jest Pani Maria Żukrowska-Mróz, która swego czasu pełniła funkcję Dyrektora Szpitala w Dębnie i dobrze pamięta ile kosztowały wówczas błędy medyczne. Były to bardzo wysokie odszkodowania.

Finał tej sprawy skończy się w Sądzie. Pacjent, który był leczony w tym szpitalu, po przewiezieniu do innego szpitala po 2-3 dniach zmarł. Dokumentacja nie została w ogóle wypisana, dopiero po groźbach to zrobiono. Takie praktyki nie mogą mieć miejsca. Są zadane konkretne pytania, na które powinny zostać udzielone odpowiedzi. Jeśli chodzi o nadzór nad szpitalami, to ani Zarząd, ani Starosta nie jest w stanie nad wszystkim panować. Jest to za duża dziedzina. Ale zwróćmy uwagę na jedno: w przypadku skierowania sprawy do Sądu, czy Prokuratury i potwierdzenia tych błędów - wyjdzie wszystko. Czy szpital ma ubezpiecza od błędów medycznych. Są to zbyt poważne sprawy, dlatego co Przewodniczący Rady zamierza dalej zrobić z tymi skargami? Skarżąca ciągle cierpliwie czeka na odpowiedź. A drugą skargę napisała tylko dlatego, że nie otrzymała żadnej informacji. Jest to niedopuszczalne.

 

Treść udzielonej odpowiedzi na sesji:

 

Przewodniczący Rady – Cezary Krzyżanowski

przekazał, że do Przewodniczącego wpłynęło jedna skarga w tym temacie i pismem z dnia 22.04.2013r. została udzielona skarżącej informacja o stanie prawnym ze wskazaniem, kto może tę skargę rozpatrzyć. Zauważył, że ani komisji Rewizyjna, ani Rada Powiatu nie jest właściwa, aby rozpatrywać tego typu skargi. Jest do tego powołany Rzecznik Praw Pacjenta, który może zając stanowisko w tej sprawie. O tym fakcie została poinformowana skarżąca. Taka była również interpretacja radcy prawnego starostwa Powiatowego w Myśliborzu.    

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Dagmara Gembiak 07-11-2013 14:51
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Dagmara Gembiak 07-11-2013
Ostatnia aktualizacja: - 07-11-2013 14:51