herb BIP - Starostwo Powiatowe w Myśliborzu

www.powiatmysliborski.pl

790/2013 w sprawie sporu kompetencyjnego pomiędzy Burmistrzem Barlinka, a Starostą Myśliborskim

Zgłoszona przez Pana Wojciecha Wojtkiewicza interpelacja na XXXVII sesji Rady Powiatu w Myśliborzu dnia 27 czerwca 2013r.

 

w sprawie sporu kompetencyjnego pomiędzy Burmistrzem Barlinka, a Starostą Myśliborskim:

 

Treść zapytania:

 

Czego dotyczy wniosek Starosty znak: WŚR.6341.74.2013.KM z dnia 07.06 dot. o rozstrzygnięciu sporu o właściwość organu. Ponieważ z pisma Burmistrza Barlinka wynika, że toczy się spór kompetencyjny pomiędzy Starostą, a Burmistrzem. W piśmie z dnia 19 czerwca br. kierowanym do NSA w Warszawie Burmistrz wnosi o odrzucenie wniosku w całości z powodu jego niedorzeczności. Jest to bardzo mocne stwierdzenie. Dlatego jeśli są jakieś spory, to powinny być rozwiązywane na miejscu. W złym świetle stawia to cały samorząd. Kto przygotowywał wniosek i czego on dotyczył?

 

 

Treść udzielonej odpowiedzi na sesji:

 

Naczelnik Wydziału WŚR - Henryk Oczkoś

przekazał, że do Burmistrza Barlinka wpłynął wniosek o wydanie na podstawie art. 29 Prawa wodnego, który mówi, ze Burmistrz wydaje decyzje odnośnie uregulowania stosunków wodnych na terenie. Burmistrz Barlinka nie rozpoznał tego wniosku, tylko na podstawie art. 65 KPA przekazał ten wniosek to rozpoznania Staroście Myśliborskiemu. Z uwagi na powstałe wątpliwości prawne wydział zwrócił się do kancelarii prawnej o opinię w zakresie: czy Starosta jest odpowiednim organem do rozpatrzenia tego wniosku oraz czy istnieje możliwość włączenia tego wniosku do prowadzonego już postępowania zgodnie z art. 140 Prawa wodnego, który dotyczy pozwolenia szczególnego. Opinia prawna jednoznacznie wykluczyła możliwość włączenia wniosku skierowanego i przekazanego od Burmistrza do Starosty do prowadzonego postępowania. Stąd na podstawie art. 22 kodeksu postępowania administracyjnego musiał być złożony wniosek do Naczelnego Sądu Administracyjnego
o rozstrzygnięcie sporu pomiędzy organami. Nie było możliwości prawnej na ponowne zwrócenie tego wniosku dla Burmistrza Barlinka celem rozpatrzenia. Z wniosku jednoznacznie wynikało, że wnioskodawca wnosi o wydanie decyzji na podstawie art. 29 Prawa wodnego, który zastrzega wydawanie decyzji wyłącznie Burmistrzowi. Stąd z konieczności został skierowany taki wniosek, który przygotował radca prawny, a podpisał Starosta Myśliborski.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Marek Sobiegraj 18-09-2013 07:52
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Dagmara Gembiak 18-09-2013
Ostatnia aktualizacja: - 18-09-2013 07:52