herb BIP - Starostwo Powiatowe w Myśliborzu

www.powiatmysliborski.pl

736/2013 w sprawie zawierania umów w zakresie realizacji turnusów przez Dom Wczasów Dziecięcych

Zgłoszona przez Panią Danutę Patkowską  interpelacja na XXXV sesji Rady Powiatu w Myśliborzu z dnia 29 kwietnia br.

w sprawie zawierania umów w zakresie realizacji turnusów przez Dom Wczasów Dziecięcych:

Treść zapytania:Jak obecnie funkcjonuje Dom Wczasów Dziecięcych w kwestii  funkcjonowania turnusów? Czy są umowy przedwstępne? Czy są umowy zasadnicze? Kto kontroluje różnice między umową przedwstępną, a zasadniczą dotyczącą ilości uczestników? Czy została wykluczona operacja gotówkowa? Ponieważ był tam dziwny proceder, że pieniądze chodziły gotówką po placówce i nikt nie stosował przelewów bankowych. Czy w tej chwili gdy mamy nowego – starego Dyrektora coś się w tej kwestii zmieniło?

 

 

Treść udzielonej odpowiedzi :

Zgodnie z wyjaśnieniami uzyskanymi od Dyrektora Domu Wczasów Dziecięcych informuję, co następuje:

Aktualnie, od maja do sierpnia 2013 roku, placówka funkcjonuje zgodnie z zaplanowanymi turnusami, liczebność dzieci jest różna, ale w większości przypadków jest bliska 100.

Umowy przedwstępne nie są zawierane, dokonywane są telefoniczne oraz mailowe rezerwacje. Umowy zasadnicze zawierane są w dniu rozpoczęcia turnusu. Zawieranie umów przedwstępnych nie jest praktykowane z powodu wielu czynników wpływających na liczebność grup. Organizatorzy przyjazdów, bardzo często nie są w stanie sprecyzować liczby dzieci, która weźmie udział w zielonej szkole. Zdarza się, że do ostatniego dnia przed przyjazdem, a nawet w dniu przyjazdu dzieci rezygnują z różnych powodów niezależnych od organizatora. Zawieranie umów przedwstępnych i obciążanie organizatorów przyjazdów 30% opłatą w razie zmian liczebności grupy jest wbrew pozorom bardzo niekorzystnym działaniem ze strony Domu Wczasów Dziecięcych. Może to w konsekwencji prowadzić do rezygnacji szkół i placówek z przyjazdów. Pobieranie części opłat za pobyt dzieci, które nie wzięły udziału w zielonej szkole nie jest w dobrym tonie i wpływa niekorzystnie na obraz placówki. Ponadto należy pamiętać, iż przepisy regulujące pobyt dzieci, mówią o tym, że jeżeli dziecko z uzasadnionych powodów nie mogło przebywać w placówce, opłaty należne są w wysokości proporcjonalnej do czasu faktycznego pobytu dziecka. Czyli tym bardziej nie jest zasadnym pobieranie części opłat od rodziców dzieci, które nie przyjechały. 

Dom Wczasów Dziecięcych prowadzi politykę kasową zgodną z przepisami prawa i regulacjami wewnętrznymi.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Marek Sobiegraj 28-05-2013 08:11
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Dagmara Gembiak 28-05-2013
Ostatnia aktualizacja: - 28-05-2013 08:11