herb BIP - Starostwo Powiatowe w Myśliborzu

www.powiatmysliborski.pl

17/2011 radnego Ryszarda Wiśniaka w sprawie prośby złożonej przez sołtysów m.in. wsi Mostkowo, Stara Dziedzina i Dzikowo w sprawie wstrzymania pozwolenia wodno prawnego dla podmiotu fizycznego na piętrzenie rzeki Myśli; w sprawie usuwania zatorów na rzece Myśli; w sprawie rozpoczęcia prac polowych na terenach podtopionych; w sprawie nadzoru nad gospodarką wodną z uwzględnieniem kontroli, wdrażaniem i realizacją pozwoleń wodnoprawnych; w sprawie kierunków rozwoju gmin w powiecie na lata 2011 ? 2014

 

INTERPELACJE RADNEGO RYSZARDA WIŚNIAKA

ZGŁOSZONE NA IV SESJI RADY POWIATU W MYSLIBORZU

DNIA 25 LUTEGO 2011R.

 

 

w sprawie prośby złożonej przez sołtysów m.in. wsi Mostkowo, Stara Dziedzina i Dzikowo w sprawie wstrzymania pozwolenia wodno prawnego dla podmiotu fizycznego na piętrzenie rzeki Myśli:

 

Pierwsze pytanie jest do Starosty: co w sprawie prośby złożonej dnia 24.01.2011r. przez sołtysów m.in. wsi Mostkowo, Stara Dziedzina i Dzikowo w sprawie wstrzymania pozwolenia wodno-prawnego dla podmiotu fizycznego (nie będę wymieniał nazwiska, z uwagi na ochronę danych) na piętrzenie rzeki Myśli.

 

 

w sprawie usuwania zatorów na rzece Myśli:

 

Druga interpelacja: dlaczego odpowiednie służby nie robią nic w sprawie usuwania zatorów na rzece Myśli od Jeziora Małego do Lipian.

 

 

w sprawie rozpoczęcia prac polowych na terenach podtopionych:

 

Trzecie pytanie: rolnicy pytają, kiedy będą mogli rozpocząć prace polowe na terenach podtopionych i kto poniesie za to odpowiedzialność. Dodam jeszcze, że dnia 12.01.2011r. na ich prośbę byłem na wizji lokalnej nad rzeką Myślą, w pobliżu miejscowości Mostkowo. W ciągu kilku godzin obeszliśmy tą małą rzekę, która ma tam normalnie 1,2m szerokości, a w okresie podtopień i zalewów ma kilkumetrową szerokość. Nie mówię już tutaj o rowach i dopływach, gdzie zalanych zostało kilkadziesiąt czy kilkaset hektarów pól. Ponieważ traktuję swój mandat poważnie również na wczorajszej sesji Rady Miejskiej w Barlinku zgłosiłem ten problem. Usłyszałem zapowiedź Burmistrza, że zrobi wszystko, co w jego kompetencji. Chciałem pewne rzeczy podpowiedzieć Burmistrzowi, ale nie bardzo zrozumiał i pouczył nas, że to należy do powiatu. Pamiętam, że w momencie, kiedy przyjmowaliśmy sprawozdanie dotyczące powodzi w ubiegłym miesiącu, to na temat Gminy Barlinek nie było ani słowa. O ile wiem, o zalewaniu i podtopieniach na terenie Gminy Barlinek prace polegają na tym, że spotykają się różne instytucje i nic z tego nie wynika. Dzieje się już tak od początku stycznia, dlatego będę poruszał tę sprawę. Chodzi o to, aby sprawa podtopień w końcu nabrała tempa.

Na moje ostatnie interpelacje otrzymałem odpowiedź na piśmie. Nie jestem zadowolony z tej odpowiedzi, bo jest to odpowiedź drukowana na podstawie prawa wodnego, a mi chodziło o uszczegółowienie kompetencji. Wiemy, że za te sprawy odpowiadają różne instytucje, jeden na drugiego zwala, a pola zalewa i podtapia…

 

 

w sprawie nadzoru nad gospodarką wodną z uwzględnieniem kontroli, wdrażaniem                   i realizacją pozwoleń wodnoprawnych:

 

W związku z tym mam kolejną interpelację: jaki jest zakres kompetencyjny władzy wykonawczej w powiecie dot. nadzoru nad gospodarką wodną z uwzględnieniem kontroli, wdrażaniem i realizacją pozwoleń wodno-prawnych, a dotyczących szczególnie stawów hodowlanych. Mówi się dużo o rolnikach, a nie mówi się nic o stawiarzach. Z tego, co obserwuje od wielu lat – na terenie naszego pięknego Pojezierza Myśliborskiego z uwzględnieniem Gminy Barlinek – stawy hodowlane, stawy rybne spowodowały, że naruszona została gospodarka naturalna. Jest to m.in. przyczyna dzisiejszych podtopień i powodzi. Powódź jest wtedy, gdy rzeka występuje ze swojego koryta...

 

 

w sprawie kierunków rozwoju gmin w powiecie na lata 2011 – 2014:

 

Drugie pytanie kieruje do Zarządu. Jakie kierunki dalszego zrównoważonego rozwoju gmin w powiecie na lata 2011-2014 uwzględni lub nie uwzględni w swych zamierzeniach nowy Zarząd Powiatu.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Marek Sobiegraj 16-03-2011 08:53
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Dagmara Gembiak 16-03-2011
Ostatnia aktualizacja: Marek Sobiegraj 16-03-2011 09:50