herb BIP - Starostwo Powiatowe w Myśliborzu

www.powiatmysliborski.pl

871/2013 w sprawie budowy wyciągu narciarskiego na Jeziorze Myśliborskim

Zgłoszona przez Pana Wojciecha Wojtkiewicza interpelacja na XLIII sesji Rady Powiatu w Myśliborzu dnia 18 grudnia 2013r.

 

w sprawie budowy wyciągu narciarskiego na Jeziorze Myśliborskim:

 

Treść zapytania:

Chciałbym wrócić do POSiR-u. Otrzymałem dziś Sprawozdanie Rb 30S  i w związku z tym chciałbym prosić o przedstawienie rozliczeń bo wiem, że będą zmieniane po stronach przychodów, ale pamiętam, że Zarząd Powiatu zatwierdzał dla Pana Dyrektora zakładu budżetowego Pana Zbigniewa Cieleckiego cennik korzystania z bazy Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji.  Są  tam poszczególne rodzaje tytułu.

W kontekście tej uchwały którą podjęliśmy o przekształceniu w spółkę to mówimy, że  motorem napędowym tej spółki ma być wyciąg narciarski. Rozmawiałem Dyrektorem jeszcze MOS Panem Ryszardem Szymczykiem i jestem zaniepokojony tym co on mi powiedział, ze jeżeli byśmy realizowali ten projekt to musiały by pewne rzeczy wykonane np. rozbiórka itd. Mówimy o czymś na co Rada Gminy nie wyraziła zgody, bo radni  nie są zainteresowani utrzymywaniem przejęcia ciężaru finansowania zadań, które realizuje Powiat i takie było stanowisko Rady, która wyraziła je w glosowaniu 30 listopada. Czy przeprowadzono analizę szacunkową jakie można ponieść przychody z tego tytułu. Sam wyciąg jest to kwestia 2 mln. zł, w zależności o tego jaki będzie zbudowany. Wyciąg jest działalnością stricte sezonową i tak jak rozmawiałem z przedsiębiorcami, którzy prowadza biznesy w zakresie turystyki jeziornej  nie tylko z Myśliborza, ale również i z Barlinka, gdzie jest bardzo dobrze prosperujący podmiot to sam wyciąg nie zapewni nam wpływów, które pozwoliłyby na pokrycie kosztów inwestycji. Trzeba się liczyć z tym, że będzie wiązało się to z zatrudnieniem dodatkowej liczby osób ponieważ tak jak przy wynajmie sprzętu musi ktoś wydać wiosła, przyjąć je i wydać kapok i przyjąć. W ostatecznym rozrachunku tego typu usługi są deficytem. Są one jednak istotne, ponieważ jeżeli dzieci korzystały by z wyciągu to można by było zwiększyć obsadę w Domu Wczasów Dziecięcych. Proszę rozważyć powrót do starej formy, aby utworzyć jednostkę budżetową, skoro Gmina nie jest zainteresowana Spółką. Jak się okazuje za miedzą podbierają nam dzieci, w każdy piątek jest 150 dzieci przez 3 dni. Ze sprawozdania wynika, że należało zmienić formę organizacyjno prawną, lecz czy nie warto się pochylić i powrócić do jednostki budżetowej ponieważ w ogólnym rozrachunku nie było do końca tak, że Dom Wczasów Dziecięcych utrzymywał MOS tyko było to wspólne i nie trzeba było dopłacać. Pani Wicestarosta Alicja Prill informowała, że subwencja na Dom Wczasów Dziecięcych jest o 1 600 000,00 zł niższa. Jest to olbrzymia kwota, którą trzeba będzie w jakiś sposób zrobić. Warto rozmawiać o różnych rozwiązaniach. Nie będziemy mogli zarzucić, że ktoś się nie stara bo tak nie jest.

 

Treść udzielonej odpowiedzi na sesji:

Starosta Myśliborski – Arkadiusz Mazepa
w zakresie budowy wyciągu narciarskiego stwierdził, że nie wierzy w to, co mówił radny Wojtkiewicz, ponieważ brał udział w spotkaniu z radnymi i nie wyrażali ono negatywnego stanowiska w tym temacie. Radni mieli wątpliwości w kwestii braku informacji ze strony Burmistrza, jeśli chodzi już o samą inwestycję takich wątpliwości już nie było. Z informacji, jakie dotarły do Starostwa Stowarzyszenie z Biegiem Myśli ma inne stanowisko w tej sprawie, uważa, że wyciąg nie powinien być w tym miejscu, proponując, aby Gmina wykonała tę inwestycję w Zatoce Ptasiej. Powiat Myśliborski, który będzie wspólnie z Gminą realizował to zadanie nie wycofuje się ze swoich deklaracji. Wystąpiono do Burmistrza Myśliborza z pismem o nieodpłatne udostępnienie na okres 25 lat określonych działek, tak aby można było przystąpić do projektowania i umiejscowienia tej inwestycji. Spółka na chwilę obecną czeka na odpowiedź z Gminy Myślibórz. Należy cieszyć się z tego, że jest współpraca ze strony wszystkich środowiska, tak, aby doprowadzić do rozwoju turystyki w Myśliborzu i w całym Powiecie Myśliborskim. Dodał, że z pewnością nie jest uzasadnione to, o czym mówił swego czasu radny Wojciech Wojtkiewicz, aby powołać jednostkę budżetową, ponieważ nie wróży spółce sukcesów finansowych. Jeśli została już podjęta decyzja w jakim kierunku należy iść, to nie powinniśmy sobie nawzajem przeszkadzać, a zrobić wszystko, aby ta inwestycja została zrealizowana.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Dagmara Gembiak 19-02-2014 13:33
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Dagmara Gembiak 19-02-2014
Ostatnia aktualizacja: - 19-02-2014 13:33